Tko je volonter?
Volonter je svaki pojedinac koji dobrovoljno ulaže svoje vrijeme, trud, znanje i vještine u pružanje usluga za dobrobit druge osobe i društva u cjelini, bez potraživanja materijalne i financijske dobiti.
(Zakon o volonterstvu (NN 22/13). Volonterom se smatra svaka fizička osoba koja volontira u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu, sukladno važećim nacionalnim i međunarodnim propisima bez obzira na dob, spol, nacionalnost ili druge posebnosti.
Maloljetni volonteri
Maloljetna volonterka ili volonter je osoba mlađa od 18 godina koja volontira u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu. Kod volontiranja maloljetnika propisani su i dodatni uvjeti:
- maloljetni volonter mora imati pisanu suglasnost roditelja ili zakonskog skrbnika
- obvezan je nadzor i podrška organizatora volontiranja i/ili zakonskih skrbnika te drugih odraslih osoba
- aktivnosti moraju biti primjerene volonterovoj dobi, tjelesnom, psihičkom i moralnom stupnju razvoja i vještinama i one ne smiju predstavljati rizik za njegovo zdravlje, razvoj i uspjeh u izvršavanju školskih obveza
- volonteri ne smiju volontirati u inozemstvu bez suglasnosti roditelja ili zakonskog skrbnika i bez njihove pratnje ili pratnje organizatora volontiranja
- ne smiju dugotrajno volontirati niti volontirati u aktivnostima povezanim s teškim tjelesnim naporom ili rizicima koji ugrožavaju ili bi mogli ugroziti njihov život, zdravlje, ćudoređe, razvoj ili izvršavanje školskih obveza
- volonteri mogu prestati obavljati volonterske aktivnosti u bilo kojem trenutku bez suglasnosti, ali uz znanje roditelja ili zakonskog skrbnika.
Djeca mlađa od 15 godina života mogu biti uključena u odgoj za volontiranje. Odgoj za volontiranje mora se uz gore navedene, odvijati i pod sljedećim dodatnim uvjetima:
- mora biti riječ o odgojno-obrazovnim aktivnostima koje kao organizator volontiranja provodi odgojno-obrazovna ustanova, ustanova socijalne skrbi ili druga pravna osoba koja organizira volontiranje u odgojne i obrazovne svrhe uz suglasnost nadležnih tijela državne uprave, odgojno-obrazovnih ustanova ili ustanova socijalne skrbi
- mogu volontirati s roditeljima i/ili zakonskim skrbnicima i tako promicati obiteljsko volontiranje
- volonteri ne smiju obavljati volonterske aktivnosti u razdoblju između 23 sata i 6 sati.
Koja su prava i obaveze volontera?
Prava i obaveze volontera najčešće su definirana pravilnikom o radu s volonterima koji donosi svaki organizator volontiranja zasebno, no postoje i neka opća prava i obaveze koje imaju osobe koje se odluče volontirati. Etički kodeks volontera donosi skup vrijednosti, načela i standarda kojima se usmjerava proces organiziranog uključivanja volontera u aktivnosti za opću dobrobit.
Volonter ima pravo:
- Na potvrdu o volontiranju
- Na pismeni ugovor, ako to zatraži
- Da se smatra suradnikom, ne besplatnom pomoći
- Na precizan i realan opis posla
- Na zaštitu osobnih i privatnih podataka
- Upoznati organizaciju u kojoj volontira
- Sudjelovati u aktivnostima organizacije
- Na kvalitetnu obuku
- Na odgovarajuće uvjete rada
- Na savjetovanje, podršku i usmjeravanje
- Na sudjelovanje u planiranju
- Na priznanje, nagrade i zahvalu
- Na upoznavanje s rizicima volonterskog angažmana
- Na stjecanje novih znanja, vještina i kompetencija
Volonter ima odgovornost:
- Volontirati u skladu s propisima i etičkim standardima
- Čuvati poslovnu ili profesionalnu tajnu
- Prihvatiti samo zadatke koje može obaviti
- Poštovati ukazano povjerenje
- Poštovati upute organizatora (osim kad se radi o moralno neprihvatljivim uslugama ili uslugama opasnim za život i zdravlje)
- Obaviti zadatak odgovorno i poštovati dogovorene rokove
- Surađivati s drugim volonterima i zaposlenicima organizacije